Tiesas procesa izspēle cilvēktiesībās 2016

Tiesībsargs aicina Latvijas tiesībzinātņu studentus pieteikties tiesas procesa izspēlei cilvēktiesībās. 29.februārī izziņos tiesu izspēles kāzusu, līdz 24.martam interesentiem ir jāizveido un jāpiesaka savas komandas, savukārt 30.aprīlī notiks izspēles fināls.

Uzmanību! Kāzusu, izspēles nolikumu, ieteikumus dalībniekiem rakstisko pozīciju sagatavošanā un vērtīgus palīgmateriālus izspēles kāzusa risināšanai skatīt zemāk pievienotajos dokumentos! 

Palīgmateriāli kāzusa risināšanai ievietoti arī failu apmaiņas vietnē.

 

 Tiesu procesa izspēli cilvēktiesībās Tiesībsarga birojs organizē pirmo reizi un plāno šo iedibināt kā labu ikgadēju tradīciju arī turpmāk. Izspēles mērķis ir sekmēt zināšanas par cilvēktiesībām un arī veicināt topošo profesionāļu interesi par šo tiesību jomu cerībā, ka daļa no jauniešiem par savu profesionālo specializāciju izvēlēsies cilvēktiesības.

Tiesu procesa izspēli cilvēktiesībās Tiesībsarga birojs organizē sadarbībā ar Eiropas Tiesību studentu asociācija Latvijā jeb ELSA Latvia (European Law Students' Association), kurai ir vietēja un starptautiska pieredze dažādu tiesas procesu izspēlēs. Tiesu procesa izspēles Latvijā ir organizētas dažādās citās tiesību jomās – konstitucionālajās tiesībās, civiltiesībās, administratīvajās un citās tiesībās. Un šis jauniešu iesaistes un izglītošanas veids ir sevi pierādījis kā veiksmīgs un azartisks.

Tiesībsargs ir sagatavjis īsu skaidrojošu video par to, kas ir tiesu procesa izspēle un kādēļ tajā būtu vērts piedalīties. Pamatojumu sniedz Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas jurists Mārtiņš Birģelis.

 

Video: Cilvēktiesību aktualitāte 

Video zvērināts advokāts un lektros Lauris Liepa skaidro, ka cilvēktiesības ir relatīvi jauna un aizraujoša nozare, kas ir ne tikai visu aptveroša, bet arī dziļa. Tāpēc juristiem ir jābūt gataviem specializēties un iet dziļumā daudzās jomās un niansētās sfērās.

 

Video:  Padomi, kā pārstāvēt atbildētāju

Kristīne Līce pārstāv Latvijas intereses starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās, tādēļ viņas padomi ir īpaši vērtīgi, kas jāņem vērā, pārstāvot atbildētāju. K.Līce dod trīs padomus:  1) Rūpīgi izvērtē to, kā strīdus būtību ir noformulējis pieteicējs. 2) Divreiz un pat trīsreiz pārbaudi, lai argumenti, kas tiek izmantoti vienā argumentācijas līnijā, nenonāk pretrunā ar tiem argumentiem, kas tiek izmantoti citā argumentācijas līnijā. 3) Rūpīgi izvērtē un definē, kas ir atbildētāja puses vājie punkti.

 

Video: Praktiski padomi, kā sagatavoties tiesas procesa izspēlei

Tiesībsarga biroja juristam Mārtiņam Birģelim ir plaša pieredze Latvijā, gan starptautiskās tiesas procesa izspēlēs. M.Birģelis iesaka, lai veiksmīgi piedalītos tiesas procesa izspēlē aicinām ņemt vērā dažus vērtīgus padomus:

1)      Sāc gatavoties laicīgi!

2)      Perfekti pārvaldi lietas faktus!

3)      Noskaidro, kas ir juridiskā kāzusa pamatjautājums.

4)      Izlemiet katra komandas dalībnieka pienākumus pētāmo jautājumu analizēšanā!

5)      Vienmēr pastiprini argumentu, atsaucoties uz tiesību normām, tiesu praksi, starptautisko organizāciju rekomendācijām un skaidrojumiem, doktrīnu.

6)      Strukturē argumentu četrās daļās pēc “IRAC” metodes (Issue, Rule, Application, Conclusion).

 

 

Video: Tiesas procesa paraugizspēle

 

Vēlam veiksmi un tiekamies tiesu procesa izspēlē 30. aprīlī!

 

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

(09.02.2016.)

J: Tā kā, iespējams, vēlētos savākt savu komandu un pirmo reizi piedalīties šādā pasākumu, radās jautājums par to, cik cilvēku ir nepieciešams komandā šāda veida izspēlē ?

A: Lai gan oficiālais tiesas procesa izspēles nolikums tiks izsludināts 29.februārī līdz ar kāzusu, informēju, ka komanda sastāv no ne vairāk kā 3 dalībniekiem.

 

(02.03.2016.)

J: Vai Valsts policijas koledžas kadeti drīkst pieteikties Tiesas procesa izspēlei cilvēktiesībās?

A: Izspēlei var pieteikties studējošie gan no augstskolām, gan no izglītības iestādēm, kas īsteno 1.līmeņa profesionālās augstākās izglītības programmas. Tātad  droši var pieteikties komandas no Valsts policijas koledžas! Ievērojot, ka kāzusā ir risināmi jautājumi, kas cieši saistīti ar policijas darbu, mēs ļoti priecātos par koledžas studentu dalību!

 

(08.03.2016.)

J: Rakstu sakarā ar jautājumu par pieteikšanos tiesu izspēlei. Es saprotu, ka ir jāaizpilda Nolikuma pielikumā ietvertā anketa, tātad tā ir jāizprintē, jāaizpilda un jāieskenē, kā arī jāaizsūta? Kā arī vietā, kur ir "Ar šo apliecinām, ka esam ..." dalībniekiem ir jāparakstās?

A: Pieteikšanās stadijā pietiks ar elektroniski aizpildītu anketu, un apliecinājuma sadaļā varat parakstīties, norādot komandas dalībnieku vārdus.  Jūsu ērtībām esam mājaslapā arī ievietojuši anketu Microsoft Word formātā.  Priecāsimies saņemt Jūsu pieteikumu!

 

(11.03.2016.)

J: Rakstu grupas vārdā, kura piedalīsies Jūsu rīkotajā izspēlē. Vēlējāmies precizēt, kas ir domāts kāzusa septītās daļas 14. rindā ar "šo faktu"? Par ko tieši tiesībsargs ierosinājis pārbaudes lietu - par policijas iejaukšanos pieteicēja rīkotajā piketā vai arī par policista attieksmi, iepļaukājot pieteicēju?

A: Pārbaudes lieta tika ierosināta par iespējamo personas cilvēktiesību pārkāpumu 2015.gada 21.septembra piketa laikā.