Tiesībsargs atbild
Tiesībsargs atbild: Vai īpašumā drīkst neielaist VUGD pārstāvi?
Iedzīvotājs jautā, kā rīkoties situācijā, ja kaimiņi neielaiž savā dzīvoklī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvjus, lai gan ir pamatotas bažas par šīs telpas nolietoto un nedrošo malkas apkures sistēmu? Tiesībsargs vērš uzmanību – likums[1] noteic īpašnieka pienākumu rūpēties par ugunsdrošību, kas reizē ietver pienākumu ielaist VUGD inspektoru īpašumā, lai to pārbaudītu. Tas attiecas arī uz tiem gadījumiem, kad par iespējamo apdraudējumu ziņojis kaimiņš.
Par administratīvo atbildību
Ja iedzīvotājs neatsaucas VUGD aicinājumam veikt ugunsdrošības pārbaudes, atbilstoši likumam viņam var piemērot administratīvo atbildību par amatpersonas likumīgo prasību nepildīšanu.
Par ugunsdrošības prasību neievērošanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai no 30 līdz 280 eiro, savukārt juridiskajai personai – no 280 līdz 1400 eiro. Par ugunsdrošības prasību neievērošanu, ja tās rezultātā izcēlies ugunsgrēks, piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 140 līdz 430 eiro, turpretī juridiskajai personai – no 1400 līdz 4300 eiro.
Gaidāmas izmaiņas likumā
Šobrīd Saeimā pirmajā lasījumā ir pieņemts jauns likumprojekts, kas paredz –gadījumos, ja īpašnieks (atbildīgā persona) trīs reizes nav nodrošinājis ugunsdrošības pārbaudes veikšanu objektā, VUGD ir pienākums pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu (ekspluatācijas vai būvdarbu) bez brīdinājuma.
[1] Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likums – veicot valsts ugunsdrošības uzraudzību, amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm ir tiesības apturēt vai ierobežot būves, tās daļas (vai iekārtas) ekspluatāciju”. Tas attiecas tikai uz tiem gadījumiem, kad pārkāpums ir konstatēts un netiek novērsts.