Tiesībsargs atbild – vai skolēnu vecākiem jāapmaksā eksaminētāju ēdināšana?
Tuvojoties mācību gada noslēgumam, publiskajā telpā arvien biežāk manāmi gadījumi, kad skolēnu vecākiem jau atkal jāatver maciņš. Piemēram, vai skola drīkst pieprasīt, lai bērnu vecāki apmaksā ēdināšanu eksaminētājiem? Tiesībsarga atbilde ir – viennozīmīgi, nē.
“Galda klāšana kā “pateicība” eksāmenu rīkošanā iesaistītajiem skolas darbiniekiem eksāmenu laikā un galda klāšana pedagogiem izlaidumā ir tradīcijas, kuras nav atbalstāmas no ētikas viedokļa. Pret šādām tradīcijām vajadzētu iestāties skolas vadībai, proti, nepieļaut to īstenošanu,” uzsver Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.
Tiesībsargs vērš uzmanību, ka Pedagogu ētikas kodekss skaidri un gaiši pasaka – “pedagogi nepieņem dāvanās materiālus labumus, pakalpojumus no personām, kuras kaut kādā veidā varētu ietekmēt viņa darba pienākumu izpildi, lēmumu pieņemšanu vai radīt interešu konfliktu.” Tātad galda klāšanu eksāmena rīkošanā iesaistītajiem skolas darbiniekiem būtu uzskatāma kā materiāla labuma vai pakalpojuma pieņemšana, kas tādējādi vērtējama kā ētikas kodeksa pārkāpums. Kā rīkoties vecākiem, ja saņemts aicinājums “samest naudu” eksaminētāju galdam? Vecāks klases audzinātājas vai cita skolas pārstāvja paziņojumu, ka nepieciešams nodrošināt eksaminētāju ēdināšanu, var ignorēt vai skaidri paust savu nostāju, ka neatbalsta šo iniciatīvu. Proti, vecākiem jābūt drosmīgiem.
“Īpaši uzsveru, ka šādos gadījumos skolēnam nav jāsaņem jebkāda veida “sods” par vecāku rīcību, atsakoties ieguldīt līdzekļus eksaminētāju cienastam,” piebilst L. Grāvere.
Tiesībsargs atgādina – arī skolotāju apdāvināšana nav atbalstāma
Tuvojoties mācību gada noslēgumam, tiesībsargs atgādina, ka arī brīvprātīgas vecāku iniciatīvas ar naudas vākšanu dāvanām skolotājiem nav atbalstāmas.
Latvijā pamata un vidējā izglītība ir bezmaksas. Tiesībsargs aicina pašus vecākus lauzt neveselīgas tradīcijas. Ir nepieciešams konstruktīvi izrunāt šo problēmu savā starpā, nebaidoties iebilst un pretargumentēt šādu tradīciju uzturēšanai un kopšanai. Pedagogu apdāvināšanas tradīcijas uzturēšanu sekmē tieši bailes iebilst un rīkoties savādāk. Tiesībsarga ieskatā, ja ir vēlme pateikties un īpaši iepriecināt pedagogu, to var darīt arī ar patiesiem un sirsnīgiem vārdiem, ziediem vai kādu simbolisku un radošu dāvanu – bērnu priekšnesumu, koncertu, kopīgi radītu apsveikumu vai piedzīvotu klases sadraudzības mirkli.
Diemžēl Pedagogu ētikas kodekss joprojām neregulē dāvanu jautājumu izlaidumos. Šobrīd tiek atrunāta dāvanu nepieņemšana līdz izlaidumam, bet nekas nav teikts par dāvanu pieņemšanu izlaidumā.