Tiesībsarga izpēte par mācību līdzekļu iegādi – kas jāpērk skolai?

Dekoratīvs attēls ar tekstus uz tā. Saraksts ar lietām, kuras vecākiem ir un kuras nav jāpērk.
Ir jāpērk vecākam:
Burtnīcas
Klades 
Pildspalvas
Penālis
Zīmuļi
Grāmatu vāciņi
Skolas soma
Līme
Lineāls
Dzēšgumija
Flomāsteri
Sporta tērps
Maiņas apavi 
Sporta apavi
Peldkostīms/peldbikses
Baseina piederumi un čības
Dvielis
Priekšauts
----------------
Materiāli – audums, dzija vai jebkurš cits materiāls vai izejviela, kurus izmantojot skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām 
ārpus mācību obligātā satura

Nav jāpērk vecākiem:
Mācību grāmatas
Darba burtnīcas
Mācību literatūra
Datori un citas elektroniskas ierīces mācību programmas apguvei
Pārtikas produkti un izejmateriāli dizaina un tehnoloģijas apguvei (piemēram, adatas, diegi, olas, saplāksnis, naglas)
Aplikāciju, akvareļu, zīmēšanas un A4 baltais papīrs mācību materiālu kopēšanai
Plastilīns
Krītiņi
Guašas krāsas un līdzīgi piederumi
Cirkulis
Rokas figūrzāģa asmeņi
Salvetes/tualetes papīrs
Dvieļi vai vienreizējie dvieļi
Interjera priekšmeti
Dzeramais ūdens vai fasētais dzeramais ūdens


---------------
Materiāli – audums, dzija vai jebkurš cits materiāls vai izejviela, kurus izmantojot skolēns rada priekšmetu vai produktu, kas paredzēts  
mācību obligātā satura apguvei

Nedēļas laikā saņemtas jau 659 ziņas no skolēnu un bērnudārza audzēkņu vecākiem par to, ko iepriekšējā mācību gadā vecākiem vajadzēja iegādāties bērna mācību vajadzībām un par sarakstiem jaunajam skolas gadam. Šoreiz publiskojam informatīvu materiālu par skolām, kuru papildināsim laika gaitā.

Līdz šim ziņas par mācību vajadzībām pērkamajām lietām pienāk no teju visiem Latvijas novadiem. Tiesībsargs vērš uzmanību – prasība par mācību līdzekļu iegādi var būt gan pamatota, gan nepamatota. Kā visbiežāk iegādājamās lietas vecāki min dažāda veida kancelejas preces – burtnīcas, klades, pildspalvas, zīmuļus u.c. Un kā arī nosaka likums, ko pārfrāzējot varētu teikt, ka viss, kas vajadzīgs penālim, ir jāpērk vecākiem.

Par mācību grāmatu, darba burtnīcu iegādi lielākoties strīda nav. Tos nodrošina skola.

Tomēr vislielākais juceklis ir ar mācību priekšmetiem “Dizains un tehnoloģijas” un “Vizuālā māksla”. No līdz šim saņemtās informācijas secināms, ka šo abu priekšmetu satura apguvei nepieciešamos produktus un materiālus lielākoties iegādājušies vecāki. Tomēr tā tam nevajadzētu būt. Materiālus – audumu, dziju vai jebkuru citu materiālu vai izejvielu-, kurus izmantojot skolēns rada priekšmetu vai produktu, kas paredzēts mācību obligātā satur apguvei, nodrošina skola.

Zīmīgi, ka vecāki min arī visai specifiskas lietas, kas noteikti nebūtu jāiegādājas pašiem, bet gan jānodrošina mācību iestādei, piemēram, rokas figūrzāģa asmeņi, pagarinātāji, nagliņas, saplākšņi, dažāda veida interjera priekšmeti u.c.

Ziņo tiesībsargam

Kā ziņots, tiesībsargs lūdz sabiedrības iesaisti, jo ir saņemti signāli, ka Latvijas izglītības iestādes – skolas un bērnudārzi – sāk atgriezties pie vecās prakses un vecākiem izsniedz sarakstus ar lietām, kas ir jāpērk bērna mācību vajadzībām.

Lai noskaidrotu, cik izplatīta ir šāda prakse un kādas lietas vecākiem ir jāpērk, aicinām iedzīvotājus informēt Tiesībsarga biroju – jūsu atbildes ir ļoti gaidītas! To ērti un ātri līdz pat 19. jūlijam var izdarīt šeit: https://ej.uz/MacibuPiederumi.

Informācija tiek vākta par pašvaldību dibinātām skolām un bērnudārziem, bet par privātām mācību iestādēm nē. Lūdzam informāciju sūtīt ne tikai par nākamo mācību gadu, bet arī par tikko aizvadīto.

Uzziņai:

Vecāku pienākumu iegādāties savam bērnam mācību līdzekļus nosaka Izglītības likuma 58. panta trešā daļa: “Vecāku (personu, kas realizē aizgādību) pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt sava bērna izglītošanai nepieciešamos šā likuma 1. panta 12.5 punkta “n” apakšpunktā minētos individuālos mācību piederumus.”

Individuālie mācību piederumi ir “izglītojamo personiskās lietošanas priekšmeti un materiāli, kuri tiek izmantoti kā mācību līdzekļi vai saistībā ar mācību iespēju nodrošināšanu: kancelejas piederumi, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas u. c.) obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi, materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām”. (Izglītības likuma 1. panta 125. punkta “n” apakšpunkts)

Izsmeļošs mācību piederumu uzskaitījums likumā nav iespējams un nav nepieciešams, jāievēro princips, ka materiāli izglītības obligātā satura apguvei nav jāpērk vecākiem. Prakse iekļaut individuālo mācību piederumu sarakstā mācību līdzekļus, kas jānodrošina skolai, neatbilst labas pārvaldības principam un nav pieļaujama. Tā ir uzskatāma par iestādes prettiesisku faktisko rīcību Administratīvā procesa likuma izpratnē. Apstrīdēšanas kārtība ir noteikta izglītības iestādes nolikumā.

Vecākiem, kas saņēmuši pedagoga izsniegtus sarakstus ar lietām, kas nepieciešamas izglītības satura apguvei, sākotnēji būtu jāvēršas pie iestādes vadītāja un jālūdz pārskatīt saraksts. Ja neizdodas situāciju atrisināt izglītības iestādes ietvaros, iestādes vadītāja rīcība ir apstrīdama dibinātājam, savukārt dibinātāja rīcība – administratīvajā rajona tiesā. Vecāki ir tiesīgi vērsties arī izglītības jomu uzraugošajā institūcijā – Izglītības kvalitātes valsts dienestā un pie tiesībsarga.