Tiesībsarga izpēte par mācību līdzekļu iegādi – kas jāpērk bērnudārzam?

Plakāts ar lietām, kuras jāpērk un kuras nav jāpērk bērnudārznieku vecākiem. Ir jāpērk: penālis un daži individuāli rakstāmpiederumi
krāsojamā grāmata brīvam brīdim
darba burtnīca (pēc vecāku vēlmes) brīvam brīdim
mapīte bērna darbiņiem
zobu pasta 
zobu suka
mitrās salvetes
papīra kabatlakatiņi
neplīstoša glāzīte
pamperi, vienreizējie paladziņi
ķemme, pidžama
auduma maisiņi apaviem u.c.
drēbes
treniņtērps
sporta/deju čībiņas 
ritmikas tērps
maiņas apavi
baseina piederumi
svētku drēbes
lacīte ēšanai 
priekšauts un cepure 
individuālā ūdens pudele (pēc vecāku vēlmes)
 Nav jāpērk: zīmuļi, resni zīmuļi, parastais zīmulis, grafita zīmuļi
krītiņi, vaska krītiņi, eļļas krītiņi
dzēšgumija
flomāsteri
līme, līmes zīmuļi
zīmuļu asināmais
A4 lapas (paka)
guašas krāsas, akvareļi
otas 
zīmēšanas albums (A4 un A5)
aplikāciju papīrs
krāsainais kartons
abpusējais aplikāciju papīrs
laminēšanas papīrs
plastilīns, jovi plastilīns, speciāls plastilīns, kas nelīp pie rokām 
šķēres
ja bērns kreilis (šķēres, līme u.c. kreiļiem)
rokdarbiem dažādi sīkumi (lentes, stieples,  dzija, salmiņi, glāzītes, vienreizējie šķīvji, kreppapīrs u.c.)
mācību burtnīcas
paliktnis lapai
paliktņi galdiem
laminējamos izdales materiālus  
motivācijas uzlīmes
krāsojamās grāmatas
puzles 
grāmatiņas 
salvetes 
tualetes papīrs
dvieļi 
vienreizējie dvieļi
kapsulas trauku mazgājamajai mašīnai
pagarinātājs 
svētku dekorācijas
interjera priekšmeti
plāksteri
spogulis (logopēdiskām nodarbībām)
dzeramais ūdens vai fasētais dzeramais ūdens, ja dzeramais ūdens nav no krāna
individuāli vai vienreizējās lietošanas trauki dzeršanai

Pirmajās divās dienās saņemtas jau 498 ziņas no vecākiem (un dažiem pedagogiem) par to, ko iepriekšējā mācību gadā vecākiem vajadzēja iegādāties bērna mācību vajadzībām un par sarakstiem jaunajam skolas gadam. No līdz šim saņemtās informācijas esam izveidojuši informatīvu materiālu, kas ir un kas nav jāpērk vecākam. Kā pirmo publiskojam materiālu par bērnudārzu. Šo materiālu laika gaitā papildināsim, līdz ko vēl paradīsies kāds jauns aspekts. Tādēļ aicinām turpināt iesūtīt informāciju – jūsu atbildes ir ļoti gaidītas!

Tiesībsargs ir saņēmis signālus, ka Latvijas izglītības iestādes – skolas un bērnudārzi – sāk atgriezties pie vecās prakses un vecākiem izsniedz sarakstus ar lietām, kas ir jāpērk bērna mācību vajadzībām. Lai noskaidrotu, cik izplatīta ir šāda prakse un kādas lietas vecākiem ir jāpērk, aicinām iedzīvotājus informēt Tiesībsarga biroju.

Informācija tiek vākta par pašvaldību dibinātām skolām un bērnudārziem, bet par privātām mācību iestādēm nē.

Lūdzam informāciju sūtīt ne tikai par nākamo mācību gadu, bet arī par tikko aizvadīto.

Tiesībsargs aicina līdz 19. jūlijam informāciju iesniegt elektroniski, aizpildot izpētes formu: https://ej.uz/MacibuPiederumi.

Uzziņai:

Vecāku pienākumu iegādāties savam bērnam mācību līdzekļus nosaka Izglītības likuma 58. panta trešā daļa: “Vecāku (personu, kas realizē aizgādību) pienākums ir savu materiālo iespēju robežās nodrošināt sava bērna izglītošanai nepieciešamos šā likuma 1. panta 12.5 punkta “n” apakšpunktā minētos individuālos mācību piederumus.”

Individuālie mācību piederumi ir “izglītojamo personiskās lietošanas priekšmeti un materiāli, kuri tiek izmantoti kā mācību līdzekļi vai saistībā ar mācību iespēju nodrošināšanu: kancelejas piederumi, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu (sports, mājturība un tehnoloģijas u. c.) obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi, materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām”. (Izglītības likuma 1. panta 12.5 punkta “n” apakšpunkts)

Izsmeļošs mācību piederumu uzskaitījums likumā nav iespējams un nav nepieciešams, jāievēro princips, ka materiāli izglītības obligātā satura apguvei nav jāpērk vecākiem. Prakse iekļaut individuālo mācību piederumu sarakstā mācību līdzekļus, kas jānodrošina skolai, neatbilst labas pārvaldības principam un nav pieļaujama. Tā ir uzskatāma par iestādes prettiesisku faktisko rīcību Administratīvā procesa likuma izpratnē. Apstrīdēšanas kārtība ir noteikta izglītības iestādes nolikumā.

Vecākiem, kas saņēmuši pedagoga izsniegtus sarakstus ar lietām, kas nepieciešamas izglītības satura apguvei, sākotnēji būtu jāvēršas pie iestādes vadītāja un jālūdz pārskatīt saraksts. Ja neizdodas situāciju atrisināt izglītības iestādes ietvaros, iestādes vadītāja rīcība ir apstrīdama dibinātājam, savukārt dibinātāja rīcība – administratīvajā rajona tiesā. Vecāki ir tiesīgi vērsties arī izglītības jomu uzraugošajā institūcijā – Izglītības kvalitātes valsts dienestā un pie tiesībsarga.

Higiēnas preču  nodrošināšanu bērnudārzos nosaka MK 2013. gada 17. septembra noteikumi Nr. 890 “Higiēnas prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu”.

Zemāk īss izraksts no MK noteikumiem, kas bērnudārzam ir jānodrošina, ko nedrīkst prasīt vecākiem:

  • gultas veļa;
  • dvieļi: rokām un kājām, drīkst būt vienreizējās lietošanas dvieļi;
  • tualetes papīrs vai salvetes, kā arī šķidrās ziepes un roku nosusināšanas līdzekļi;
  • dzeramais ūdens. Par to atsevišķs izvērsts regulējums: “Pakalpojuma sniegšanas vietā dzeramais ūdens atbilst dzeramā ūdens obligātajām nekaitīguma prasībām un bērniem ir brīvi pieejams. Ja pakalpojuma sniegšanas vietā nevar nodrošināt dzeramā ūdens atbilstību obligātajām nekaitīguma prasībām, pakalpojuma sniedzējs nodrošina bērniem slāpju remdēšanai fasēto dzeramo ūdeni. Bērniem slāpju remdēšanai nodrošina individuālus vai vienreizējās lietošanas traukus.” (47. punkts)

Savukārt par zobu kopšanas lietām regulējums nosaka: “Pakalpojuma sniedzējs uzrauga, lai bērniem tiktu nodrošināti individuālie mutes higiēnas piederumi (zobu suka un neplīstoša materiāla glāze).” (36. punkts). Tātad šos piederumus pērk vecāki.