Tiesībsargs aicina uz tiešsaistes diskusiju “Cilvēki ar invaliditāti un digitālie risinājumi. No lietotāja par radītāju”

Piektdien, 3. decembrī, plkst. 11.00-13.00, Starptautiskajā cilvēku ar invaliditāti dienā, tiesībsargs aicina piedalīties tiešsaistes diskusijā “Cilvēki ar invaliditāti un digitālie risinājumi. No lietotāja par radītāju”. Diskusijas mērķis ir iedvesmot cilvēkus ar invaliditāti no digitālo risinājumu lietotājiem kļūt par digitālo risinājumu veidotājiem.

Diskusija būs vērojama tiešsaistē Tiesībsarga biroja Facebook kontā, mājaslapā www.tiesibsargs.lv, portālā TVNET un TV4 (www.cetri.lv). Diskusijā būs nodrošināts zīmju valodas tulks un pieejami subtitri reāllaikā. Tas būs vērojams šeit.

Savos pieredzes un veiksmes stāstos dalīsies Latvijas uzņēmēji un pētnieki, kas jau ir radījuši dažādus risinājumus cilvēkiem ar invaliditāti.

Diskusiju ar uzrunu atklās tiesībsargs Juris Jansons.

Diskusijas dalībnieki:

  • Anna Andersone, uzņēmēja un RigaTechGirls vadītāja
  • Marina Petrakova, VREACH līdzdibinātāja un vadītāja, RigaTechGirls līdzradītāja un valdes locekle
  • Mareks Matisons, Latvijas Para Ledus Hokeja federācijas ģenerālsekretārs
  • Aivars Kaupužs, Dr.paed. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas docents
  • Fricis Pirtnieks, protezēšanas un ortozēšanas speciālists, jaunuzņēmuma “Wide” līdzīpašnieks
  • Anete Ilves, Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas juridiskā padomniece

Jau 2018. gadā UNESCO norādīja, ka digitālo prasmju vajadzības ir pieaugušas no “nepieciešamas pēc izvēles” uz “kritiski nepieciešamas.”[1]Turklāt augstāks digitālo prasmju līmenis uzlabo iespējas konkurēt darba tirgū.

Covid-19 pandēmijas ietekmē daudzās nodarbinātības jomās notika ļoti strauja digitalizācija, kā rezultātā nācās ātri apgūt dažādu platformu un digitālo rīku lietošanu, lai varētu turpināt darbu, uzturēt saziņu ar ģimeni un draugiem, kolēģiem un paziņām. Tāpat tika radīti jauni digitālie rīki.

Pašlaik digitalizācija skar cilvēkus ar invaliditāti šādās jomās: digitālās prasmes; digitālo rīku, platformu un tehnoloģiju piekļūstamība cilvēku ar invaliditāti vajadzībām; cilvēki ar invaliditāti kā digitālo risinājumu veidotāji.

Tiesībsargs norāda, ka ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām paredzētās tiesības nodarbinātības jomā attiecas uz darbu arī tehnoloģiju jomā. Tādēļ tiesībsargs aicina cilvēkus ar invaliditāti no digitālo tehnoloģiju lietotājiem kļūt arī par to veidotājiem.

 


[1] https://en.unesco.org/news/digital-skills-critical-jobs-and-social-inclusion