Tiesībsargs atbild: Vai izglītības iestādes direktora rīkojumu var apstrīdēt?

Vai izglītības iestādes direktora izdotos rīkojumus var apstrīdēt? Īsā atbilde – jā, var. Turklāt izglītības iestādei[1] par apstrīdēšanas kārtību (kur un kādā termiņā) ir jāpaziņo pašam skolēnam (ja viņš ir pilngadīgs) un vecākiem/likumiskajiem pārstāvjiem (ja skolēns ir nepilngadīgs).

Ja jaunietis izglītības iestādē izdarījis pārkāpumu un viņam par to piemērota iekšējās kārtības noteikumos atrunātā atbildība, iestādei par to jāinformē vecāki, lai viņiem būtu iespēja aizstāvēt sava bērna tiesības un intereses.

Tiesībsarga redzeslokā ir nonākuši gadījumi, kad izglītības iestādes (piemēram, tehnikumi attiecībā uz saviem audzēkņiem) ir rīkojušās pretēji un neatbilstoši labai pārvaldībai. Tādēļ vēršam uzmanību, ka obligāti jāievēro šādi rīcības soļi:

  • direktora rakstveidā izdotie administratīvie akti jāpaziņo skolēnam un nepilngadīga skolēna likumiskajam pārstāvim;
  • direktora rakstveidā izdotajos administratīvajos aktos jānorāda, kur un kādā termiņā tos var apstrīdēt.

“Bieži vien ar direktora rīkojumu izteiktajam brīdinājumam vai rājienam var būt nozīmīgas finansiālas sekas – stipendijas samazināšana līdz minimālajam apmēram vai tās nepiešķiršana. Tādēļ svarīgi, lai rīkojums tiek paziņots tiem, uz kuriem tas attiecas, un viņiem būtu pilnīga skaidrība par termiņu un iestādi, kurā piemēroto sodu var apstrīdēt tad, ja to uzskata par nepamatotu,” uzsver Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Viņa piebilst, ka valstī spēkā esošie likumi šo kārtību skaidri noteic, atliek to ievērot arī praksē.

Vēl viena būtiska nianse – telefoniska informēšana, piemēram, grupas audzinātājas zvans skolēna mammai par viņas bērna izdarīto pārkāpumu un piemēroto sodu nav uzskatāma par paziņošanu no likuma viedokļa. Šāda veida informācijai jābūt pieejamai rakstveidā.


[1] Attiecas gan uz skolām, gan profesionālām izglītības iestādēm