Tiesībsargs atbild
Tiesībsargs atbild
Pirms uzsākat meklēšanu, vēlamies informēt, ka meklēšana tiek nodrošināta, izmantojot Google pakalpojumus. Spiežot pogu “meklēt”, Jūs piekrītat Google pakalpojumu nosacījumiem.
Šī gada 27. novembrī tiesībsargs sadarbībā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” un Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) rīkoja ikgadējo konferenci, atzīmējot Starptautisko cilvēku ar invaliditāti dienu. Šī gada konferences tēma bija “”Vai viegli dzīvot sabiedrībā? Invaliditāte” par ikviena cilvēka tiesībām dzīvot sabiedrībā un Latvijā notiekošo deinstitucionalizācijas (DI) procesu no valsts, pašvaldību un nevalstisko organizāciju perspektīvas.
Konferences 1. sesijā Tiesībsarga birojs iepazīstināja ar pilotpētījumu par to, kā DI process skar institūcijās dzīvojošos, nonākot pie secinājuma, ka tikai neliels skaits institūciju klientu piedalās DI plānā; iespējas izvēlēties sabiedrībā balstītu pakalpojumus un dzīvesvietu ir ļoti ierobežotas. Kā būtiski šķēršļi DI procesa veiksmīgai norisei tika norādīti cilvēkresursu trūkums; metodikas darbam ar klientiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) neesamība; mājokļa nepieejamība; starpinstitūciju sadarbības trūkums. Savukārt, kā pozitīva tendence tika minēts, ka DI plāns ir veicinājis nepieciešamību ieraudzīt cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem, kas dzīvo sabiedrībā, un apzināt viņu vajadzības.
Sesijā tika aplūkots arī, kāds atbalsts ir pieejams bērniem ar funkcionāliem traucējumiem (FT), kas dzīvo ģimenēs. Izpētes ietvaros secināts, ka ne visi bērni, kam tas ir nepieciešams, ir izvērtēti; ne visiem ir izstrādāti atbalsta plāni; pakalpojumu skaits, ko bērnam ir iespēja saņemt DI ietvaros, ir neliels, līdz ar to ietekme ir nebūtiska. 80% aptaujāto vecāku norādījuši, ka neizjūt valsts vēlmi sniegt atbalstu bērniem ar FT pēc būtības.
Lai situāciju uzlabotu, ir nepieciešama intensīvāka informatīvā kampaņa; speciālistu piesaiste un iekļaujošas izglītības veicināšana.
Konferences 2. sesijā viedokļu līderi diskutēja, kā DI process izskatās no nevalstisko organizāciju (NVO) skatupunkta. Kā būtiskākos secinājumus nākas atzīmēt:
Konferences 3. sesijā Ādažu, Saldus un Daugavpils novada pašvaldības dalījās ar saviem pieredzes stāstiem, ko tiesībsargs ir atzīmējis kā labās prakses piemēru.
Noslēgumā Labklājības ministrijas pārstāvis, runājot par nākotnes plāniem, uzsvēra principa “nauda seko klientam” iedzīvināšanu ar 2019. gadu, kas nodrošinātu procesa ilgtspēju; norādīja, ka DI plāna noslēguma posmā 2022. gadā ir jābūt izveidotiem 282 sociālo pakalpojumu sniegšanas vietām 80 pašvaldībās, kā arī uzsvēra pozitīvo rezultātu un prakses uzturēšanas un saglabāšanas nepieciešamību.
Konferences prezentāciju materiāli pielikumā.
Konferences programma:
I sesija. Tiesību īstenošana praksē:
II sesija. Izaicinājumi un iespējas:
III sesija. Rīcības un risinājumi:
Tiesībsargs atbild
Tiesībsargs atbild