Kandavas “pansionāta” iespējamos pārkāpumus izskatīs Valsts policija

Valsts policija informējusi tiesībsargu, ka tā uzsāks resorisko pārbaudi saistībā ar tiesībsarga lūgumu izvērtēt iespējamos likumpārkāpumus Kandavas speciālajā pansijā. Par pārbaudes rezultātiem likumsargi ziņos atsevišķi.

Jūnijā tiesībsargs vērsa atbildīgo iestāžu uzmanību, ka Kandavas un Tukuma Sociālo dienestu atbildīgās amatpersonas ilgstoši ievietojošas seniorus un cilvēkus ar funkcionāliem traucējumiem iestādē, kas sniedz ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijai līdzīgus pakalpojumus, taču tas nav reģistrēts likumā noteiktajā kārtībā un neatbilst minimālajām prasībām, kādas jānodrošina šādās institūcijās.

Lielu artavu pārkāpuma konstatēšanā sniedza pavasarī rīkotā tiesībsarga kampaņa “Dzīve pansionātā – kāda tā ir?”, kuras laikā iedzīvotāji dalījās ar saviem vai savu līdzcilvēku pieredzes stāstiem. Tiesībsarga biroja darbinieki bez brīdinājuma apmeklēja minēto pansiju, taču tās vadība nevarēja uzrādīt nevienu oficiālu dokumentu, kas apliecinātu pansijā sniegto pakalpojumu likumību un atbilstību tam, ka šāds pakalpojums šiem cilvēkiem ilgtermiņā ir nepieciešams un atbilst viņu vajadzībām.

Tiesībsargs ir lietas kursā par Tukuma novada pašvaldības medijiem pausto informāciju, kurā tā noliedz tiesībsarga konstatētos pārkāpumus. Tiesībsargs atkārtoti atgādina – sociālos pakalpojumus drīkst sniegt tikai tāds pakalpojumu sniedzējs, kas ir reģistrēts sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā un šādu pakalpojumu sniegšana ir tā pamatdarbība. Neatkarīgi no tā, vai iestādes iemītnieki ir apmierināti ar sadzīves apstākļiem un pakalpojumu, tas ir jāreģistrē. Kandavas pansija nav reģistrēta Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā un par tās pastāvēšanu oficiāli nav informētas atbildīgās valsts pārvaldes iestādes. Šo iestāžu uzdevums ir nepieļaut pretlikumīgu rīcību un cilvēku veselības un dzīvības apdraudējumus, regulāri uzraugot normatīvo aktu izpildi. Vēl vairāk – Tukuma novada dome par pārkāpumu zināja jau iepriekš – administratīvi teritoriālās reformas ietvaros 2021. gadā tā bija pārņēmusi pansiju no Kandavas sociālā dienesta un jau tajā brīdī secināja, ka sniegtais pakalpojums vairāku gadu laikā nav bijis reģistrēts un neatbilst likumdošanā noteiktajām prasībām.